Těšínským Slezskem na horských kolech
Elektrokola na Javorovém
Policejní pochod Lysá hora 2019
Beskydská sedmička je opět za dveřmi
Textilka u Těšína ?
Menu
Hledáte

Český Těšín - Blog autora

Metal versus Český Těšín ?

Metal versus Český Těšín ?

Metal versus Český Těšín ?

Vézt polemiku nebo snad kritiku v kontextu tématu posledních dnů, je s ohledem na toto město až drzostí. Usedlíci vědí své a nad závěry bezmocné vlády, po leta přehlížející tento stav, obyvatelstvo dávmo rezignovalo. Jak ale dál? Zaujaly mě slova komentátora Šídla, které si zde dovoluji prezentovat pro jejich aktuálnost a hloubku. Ono totiž benevolence alkoholová, tedy ta pančovaná, není zas tak moc jiným neřádem jako problém kuřáckých či snad nekuŕáckých restaurací. Společný jmenovatel? Daně ! Za vším hledej ženu, platilo kdysi, mám pocit že dneska platí za vším hledej daně. A tak ve jménu plnění bezedné státní kasy, vše se jaksi podřizuje zákonodarným sborům, pod taktovkou kapelníka, s názvem daně. Nu nic netrvá věčně a zřejmě jsme na pokraji něčeho nového. Míchači mají nejednu vrásku, spíše brázdu, čím že se budou živit, policie má brázdu jak to s tím svým materriálem co má k dispozici všechno ošéfuje a občan? Si jako vždy už od Bílé hory, najde řešení svou cestou, daně obchází, samohonku vypálí z jablek a mne si ruce jak s tím vybabral. Vybabral skutečně ?

Braňme svou lihovou svobodu

Částečná prohibice, kterou úřady ve stavu absolutního zoufalství vyhlásily v pátek večer, nemůže trvat donekonečna. Ale až skončí, bude ten pravý čas začít se úplně vážně bavit o tom, jestli z ní náhodou něco nezachovat.  Tato země přes veškeré snahy bruselských eurobyrokratů a jejich domácích napomahačů zůstává již téměř osamělým ostrůvkem opravdové svobody ve světě, který se nejrůznějšími zákazy a - omlouvám se za ten termín - ale přímo regulacemi řítí do otroctví.  Dalo se proto čekat, že se současné krize na trhu tvrdého alkoholu budou snažit někteří Hegerové a podobní využít a omezit jedno ze základních práv vybojovaných kdysi dávno na náměstích: zcela svobodný přístup k jakémukoliv chlastu kdekoliv a v kteroukoliv denní i noční hodinu. Už aby to bylo.   

Kalousek má pravdu. Částečná prohibice, kterou úřady ve stavu absolutního zoufalství vyhlásily v pátek večer, nemůže trvat donekonečna. Ale až skončí, bude ten pravý čas začít se úplně vážně bavit o tom, jestli z ní náhodou něco nezachovat. Protože to má dobré důvody a protože by to zemi mohlo civilizačně posunout, byť se nepochybně ozvou hlasy, že "zákazy nic neřeší", a uslyšíme mnoho příkladů ze světa, jak snahy o omezení dostupnosti tvrdého alkoholu narazily, jak se dají obejít, jak jen podpoří černý trh... Ostatně už včera žil facebook humornými narážkami, jestli je Miroslav Kalousek ten pravý, kdo má kázat o nebezpečí snadného přístupu k tvrdému alkoholu.

Možná opravdu není, ale tentokrát má pravdu. A i když bude v debatě určitě užitečné naslouchat i skeptikům a jejich argumentům a zkušenostem, v situaci, v níž jsme, bychom se měli spíš rozhlížet do zemí, kde se s tvrdým alkoholem skutečně zachází podle toho, čím je, tedy v zásadě docela nebezpečnou drogou, která se od těch ilegálních liší snad jedině tím, že z jejího prodeje stát vybírá mastné daně.   

Jenže v Česku, tomto "liberálním ráji", se nám situace lehce vymkla z rukou. Což ovšem není náhoda, ale pravidlo místní verze "svobody". Patrně to bude mít nějakou souvislost s dalšími tuzemskými specifiky, například v Evropě ojedinělým počtem heren, v nichž lze svobodně prohrát výplatu i sociální dávky, nebo třeba i statečnému odolávání "módním trendům", které by nám mohly zabránit ve vychutnání cigarety po obědě přímo pod nosem spolustolovníka v zaplněné restauraci. Spíš než ostrov svobody už to ovšem připomíná skanzen, v čemž samozřejmě může někdo najít upokojení, ale možná je na čase se poohlédnout taky trochu jinde. (Autor přiznává, že není abstinent ani nekuřák.)   

Nejdřív zakažte stánky. Kdo si chce vypálit oči nebo se rovnou zabít pančovanou vodkou, dokáže to nakonec, i když bude prodej tvrdého alkoholu rovnou zakázán. Ale snad by mu to mohl stát alespoň trochu ztížit, protože přece jen i s takovým hazardérem má pak jisté náklady, které jeho příspěvek ministerstvu financí neumoří. Stejně jako v méně drastických případech "běžného alkoholismu". Zákaz stánkového prodeje tvrdého alkoholu by tedy mohl být první a celkem jednoduchý krok. A pak se můžeme začít bavit o tom, jestli by se třeba v Česku nehodil model ze zemí, které samy sebe jistě nepovažují za totalitní a kde si destiláty pořídíte třeba jen ve specializovaných licencovaných obchodech a v určitou dobu, což rozhodně není půl třetí ráno. Všechno lepší než dnešní stav.  

To samozřejmě předpokládá, že kromě této úřední represe bude stát schopen plnit další svoje funkce, které zjevně v posledních letech přes všechny varovné signály zanedbával, že dokáže s černým trhem bojovat stejně úspěšně jako s drobnými pěstiteli marihuany. Protože tohle opravdu je problém, který se "svobodou" nemá společného vůbec nic.

 zdroj:/ihned.cz & autor

 

Rubriky:

Komentáře k článku: Metal versus Český Těšín ?

Nickname (přezdívka):
Email:
// povinný, neveřejný
WWW:
Příspěvek:    
Šest + sedm? Napište číslovku

Další Blog autora Český Těšín

Minimální mzda aneb jak si zajistit voliče.

Minimální mzda aneb jak si zajistit voliče.

Blog autora Český Těšín - Staronový plk z dílny Dluhoše Socbotky. Jak si zajistit voliče? No přece slíbit něco aby se mocipán udělal hezkým. Skutečnost že ovce s mdlým rozumem nedomyslí, je vedlejśí. Zkusme příklad z reality: Prodavačka v maloobchodě uslyší toto gesto a ihned huláká na svého zaměstnavatele kapitalistu: "Sl... celý článek

Úvod do tématu

Úvod do tématu

Blog autora Český Těšín - Nebojme se však. Toto učení je naštěstí už na první pohled příliš bláznivé, než aby do života kdy uvedeno býti mohlo. K Havlíček Borovský. Slovan, 1850: \"Co je to komunismus?\" Na světě existuje spousta hnutí a organizací, které byly založeny  s úmyslem prospět ve sféře své působnosti. Přehnaným... celý článek

Mužský šovinismus nebo feminismus ?

Mužský šovinismus nebo feminismus ?

Blog autora Český Těšín - Mužský šovinismus, nebo feminismus ? Jistě jste se s těmi pojmy setkali, ačkolik snad v jiných souvislostech, nicméně společenské klima posledních 50-ti let výrazně straní feminismu a to na vśech frontách společnosti doma i v zahraničí. Feminismus je stejně katastrofický jako mužský šovinismus, to ... celý článek

Menu Blog autora
Komentáře
Český Těšín
Český Těšín (c) - info@tesininfo.cz -- Kontakty -- SiteMap -- Reklama

tvorba webových stránek -- Český Těšín